Rychlý tip #10

Hudba Play, aneb 22 dní testování

V den kdy byla v Česku spuštěna služba Hudba Play jsme slíbili recenzi v podobě rychlého tipu. A protože to byla velmi dlouho očekávaná služba, je naší povinností o ní pár řádků napsat. Tři týdny jsme Hudbu Play testovali a teď přinášíme shrnutí.

Když se Google Česká Republika, v pondělí 30. září večer, na svých sociálních sítích zeptal fanoušků, jestli půjdou brzy spát, jen málokdo tušil, že se chystá taková bomba. Obzvlášť po fiasku s YouTube Festem, místo kterého mnozí očekávali právě Hudbu Play. Někteří byli trochu zklamaní, některým se pomalu zhroutil svět a jiní zase čekali v klidu a míru dál. A čekání se vyplatilo. Služba byla spuštěna v noci z pondělí 30.9. na úterý 1.10., a to včetně funkce „Naplno“ (All Access). Do té doby sice bylo možné si z Obchodu Play stáhnout aplikaci Hudba Play, ale fungovala jen jako přehrávač hudby fyzicky uložené v paměti mobilu či tabletu.

Aplikace Hudba Play pro Android
Od uvedení služby se ale leccos změnilo. Pokud si aplikaci z Obchodu Play stáhnete a nainstalujete, první věc, kterou po spuštění musíte udělat, je zadání Vaší platební karty. Toto byl asi pro některé uživatele trochu šok. V první vlně ohlasů se totiž právě na nutnost zadání karty strhla vlna kritiky. Ale proč? Vždyť Hudba Play je přeci součástí Obchodu Play. A ten má již v názvu napsáno, že jde o obchod! A alespoň já jsem zvyklý v obchodě platit(kupodivu v poslední době právě kartou :-)). Někteří by mohli namítnout, že se jen chtějí podívat, jaká alba Hudba Play nabízí, aby ji mohli například porovnat s jinými hudebními obchody. Ale prosím! Nic Vám nebrání. Navštivte webovou verzi služby přímo v prohlížeči a Google Vám dokonce dovolí si poslechnout ukázky některých skladeb. A pokud se rozhodnete, že budete službu využívat, již Vám nic nebrání v zadání platební karty, protože se očekává, že budete nakupovat.
Na výběr máte ze dvou možností. Můžete si kupovat hudbu po jednotlivých skladbách či albech (ceny za skladbu jsou v rozmezí 10,- až 40,- Kč, za album 90,- až 260,- Kč), a nebo využít funkci „Naplno“, kde získáváte neomezený přístup k veškeré hudbě za měsíční paušál. Za tuto funkci zaplatíte 129,- Kč měsíčně (pokud si ji stihnete zaregistrovat do 15.11. 2013, později za 149,- Kč), čímž se jako zázrakem řadíme mezi nejlevnější země v Evropě.
Nakoupené skladby či alba budou už navždy Vaše a pokud ztratíte mobil apod., nic se neděje, jen navštívíte Hudbu Play a znovu si je stáhnete. Prvotně se sice zakoupená hudba stahuje do cache paměti v zařízení (ne v případě PC), ale v Obchodě Play najdete aplikace, které Vám hudbu s radostí převedou na paměťovou kartu.
To se Vás ale netýká, pokud využíváte funkci „Naplno“. Díky ní sice máte přístup k celé databázi skladeb, ale jen po dobu placení paušálu. Ve chvíli, kdy přestanete platit, přestane Vám hrát hudba. Pokud ale platíte, můžete poslouchat co se Vám zrovna zamane. Veškerou hudbu můžete poslouchat online na jakémkoli zařízení, přihlášeném k Vašem Google účtu.
Přestože se všude možně psalo, že funkce „Naplno“ umí skladby ukládat pro offline poslech, docela dlouho jsem hledal tlačítko „zpřístupnit offline“, které je známé třeba z cloudového úložiště Google Drive, nebo někde uváděný špendlík. Ale nenašel jsem. Až po pár dnech poslouchání se mi skladby přidané do „Mojí knihovny“ začaly postupně objevovat i bez datového připojení. Stačilo si je poslechnout celé (nebo je alespoň nechat celé nastreamovat do cache).
„Naplno“ ale není jediná funkce, kterou Hudba Play nabízí. Je zde také systém „rádií“, což je playlist vytvořený z různé hudby právě prohlíženého interpreta nebo žánru. Navíc se před pár dny objevila funkce „Zkusím štěstí“, kterou známe ze základního vyhledávače Google, a která Vám na hledanou frázi zobrazí stránku, o které si Google myslí, že je právě ta co hledáte. A podobně funguje tato funkce i v Hudbě Play. Začne okamžitě přehrávat „rádio“, o kterém si myslí, že se Vám bude líbit. Výsledný playlist rádia je vlastně shrnutí Vašeho hledání v Hudbě Play a na YouTube.
Webové prostředí Hudby Play
Do databáze Hudby Play můžete nahrát i svojí vlastní hudbu. Není to ale možné z mobilu, ani z tabletu. Musíte k tomu použít počítač s Windows, a dále si stáhnout malý prográmek, který se o nahrávání postará. Víme, že je možné stát se v Hudbě Play interpretem a nahrávat svou vlastní tvorbu. Tuto funkci jsem ale bohužel nevyzkoušel, protože hudba, kterou tvořím já, by mohla být v nesouladu s autorskými právy, protože je tvořená s pomocí samplů, které není možné komerčně využívat. A každá skladba musí mít svou cenovku. Skladby zdarma prostě neexistují :-(
Rozhodně neváhejte Hudbu Play alespoň vyzkoušet. Každá zkušenost je k něčemu dobrá, o to víc, když je zdarma. Google totiž nabízí 30 dní k vyzkoušení zdarma (je sice nutné uvést platební kartu, jde ale o standardní postup, který využívají i jiné podobné služby, např. Voyo.cz)!
(-DM-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *